Smuutid

Smuuti - uut moodi tervis!

 Uus sensatsioon tervisetoidu maastikul on enda keha boostimine, eesti keeles võiks lahti seletada, kui keha puhastamist mürkidest ja jääkainetest, juues supertoiduga rikastatud smuutisid.  Kuna viimasel ajal on selline tegevus muutunud ääretult populaarseks oleks hea veidi lähemalt rääkida sellel teemal. Igasugune puhastus ja tervislikkus on loomulikult meie kehale tohutult kasulik, kuid kõike tuleb võtta mõistusega. 

Keha puhastusega kaotavad tavaliselt inimesed ka kaalu ja see on loonud kaalujälgijate seas vale arusaama. Kui joon smuutisid ja lisan sinna pulbrit, siis kaotangi kaalu. Vähe mõeldakse aga sellele, et kui lisaks smuuti joomisele istun teleka ees ja õhtul haaran külmkapist rasvase toidu järgi, siis ega supertoiduga rikastatud smuuti siin ka abimees ei ole. See on üks äärmus, teine on aga see, et teen läbi kahenädalase smuutikuuri ja olen 10 kg kergem, nii võib küll juhtuda, kuid tervislikkusest on siin asi kaugel. Puuviljad pakatavad küll vitamiinidest ja tervisest, kuid ainult nendest vitamiinidest jääb kehale väheks. Lisaks vajavad meie kehad kiudaineid, erinevaid valke ja paljugi muud. Pidage ikka arsti või asjatundjaga enne nõu, kui alustate tõsise smuutitamisega. Aga mitte sellest ei soovinud ma pikemalt rääkida.

smoothie-fruit-beverage-drink-161600

Isiklikult olen suur smuutide fänn ja tihti õhtul magama minnes märkan, et olen oma päeva jooksul enamjaolt toitunud vaid smuutidest, hea kiire vahepala ning kui kasutada õigeid koostisosi on smuutid tohutult toitvad,õnneks tuleb selliseid avastusi õhtuti ette suhteliselt harva. Niisiis, mida soovitan panna smuutide sisse, et oleks maitsev ja toitev klaasitäis puuvilju. Oleks ju ääretult lihtne haarata puuviljakorvist kõik järele jäänud puuviljad ja korraga blenderisse visata, aga palun, ärge nii tehke. Mõni aeg tagasi sain ise kohutava maitseelamuse osaliseks kui tegin sama vea. Minu puuvilja korvis olid kiivid, apelsiinid ja banaanid. Viskasin siis need korraga blenderisse ja olin elevil ilusa värvuse pärast, kuid oh seda inetut üllatust, kui smuuti minu keeleotsa puutus. See maitse oli kohutav – jah, smuuti saab maitseda ka ääretult vastikult. Need toorained ei sobinud kohe üldse omavahel kokku. Et aga Teie ei saaks samasuguse üllatuse osaliseks jagan Teiega paari lemmikretsepti, mille jaoks ei ole vaja maailmalõppu sõita, et leida tooraineid. Kõik saab kätte hästivarustatud toidukauplustest ja on imelihtne. Et aga smuuti oleks lõpuni tervisest pakatav, soovitan teil mitte lisada järgnevaid toiduaineid, mis kahjuks on väga levinud smuutide koostisained.

Kollane jõud

1/2  greipi
 1/2 mangot
1 viil ananassi
1 klaas vett

 

Kirsi maagia

1 pirn
1 banaan
1 peotäis kirsse
1 klaas vett

Suhkru lisamine smuutisse on üks kõige halvemaid valikuid. Sinna hulka kuuluvad ka kauplustes müüdavad magustatud mahlad. Vaadake korraks pakendit, enne kui tervisliku mahla omale korvi pistate. Smuutis on juba olemas looduslikku päritoluga suhkur – fruktoos, mis tuleb puu- ja juurviljadest. Lisades sinna veel magustatud mahla saab tervislikust smuutist hoopis midagi ebatervislikku.

Ära kasuta lehmapiima või jäätist. Lehmapiima lisamine smuutisse peaks olema täiesti välistatud, kuna see raskendab seedimist. Lehmapiimas olev kaseiin on raskesti seeditav, ent hästi toimiv seedimine hoiab ära palju tervisega seotud probleeme, ja ei lase puuviljadest ja marjadest tulevatel toitainetel organismi imenduda. Piim ei sobi kokku ka värskete puu- ja köögiviljadega kuna tekitab gaase ning selle toimel tekib kallerdumine ja kibe järelmaitse (nt kiivi+piim).

Sama on ka jäätisega, mis lisab smuutile ebatervislikke rasvu ja suhkruid. Kui soovid saada jahutavat külma smuutit, siis kasuta valmistamisel külmutatud puuvilju, marju või jääd. Sisuliselt võid teha endale valmis pisikesed kotikesed tükeldatud puu- ja juurviljadega ja need sügavkülma visata, hiljem on hea ja lihtne haarata ning blenderise visata. Siit aga soovitus: kui kasutad külmutatud toorainet, siis lisa blenderisse sooja vett, et blenderdades ei tekiks marjadest ja puu- ja juurviljavest sorbetti. Ära muretse, smuuti tuleb lõpuks ikkagi välja mõnusalt jahutav. Lehmapiima asemel kasuta parem taimset ja magustamata mandli-, kookos- või riisipiima. Neid on lihtne ka kodus ise teha nii võid kindel olla, et asi on aus.